Medlemmar i Kontakta

Ett medlemskap i Kontakta står för kvalitet och seriositet. Våra medlemmar lever upp till högt ställda krav, vilket innebär att man är en seriös aktör på marknaden samt att man erbjuder schyssta villkor för sin personal. Det belönar vi med kvalitetsutmärkelsen Trygg Kundkontakt!

Vi delar in våra medlemmar i fyra kategorier:

Outsourcingbolag
- kundservice och/eller försäljning per telefon på uppdrag av andra företag.
Inhousebolag
- kundservice och/eller försäljning per telefon i det egna företaget eller att man outsourcar motsvarande tjänster
Aspiranter
 - nyblivna medlemmar och som utvärderas innan de erhåller fullvärdig medlemskap
Associerade 
- bolag med koppling till kundkommunikation på distans


Våra medlemmar i alfabetisk ordning:

2004 Wecall AB www.wecall.se
Adstar Sweden AB
www.adstar.se
Advania ABwww.advania.se
Ageris Kontaktcenterwww.ageris.se
Aktiveringshjälpen
Alecta pensionsförsäkring, ömsesidigt.www.alecta.se
Aller Media ABwww.aller.se
Allra Försäkring ABwww.allra.se
AMF
www.amf.se
Arla Foods ABwww.arla.se
Arroyo AB
Artvise ABwww.artvise.se
Assently ABwww.assently.se
Atea Sverige ABwww.atea.se
Avayawww.avaya.com
Axactor Sweden ABwww.axactor.se
Axholmen Consultingwww.axholmen.se
Bonnierwww.bonnier.se
Brilliant Future ABwww.brilliantfuture.se
Canned Mewww.cannedme.se
Call4U ABwww.call4u.se
Callsign Consulting Sverige ABwww.callsign.se
Call Up ABwww.call-up.se
Canal Digitalwww.canaldigital.se
Centionwww.cention.se
Citysälj ABwww.citysalj.se
ClearITwww.clearit.se
Client Solutions ABwww.clientsolutions.se
Clodium ABwww.cloudium.se/
Cold Sales ABwww.coldsales.se
Com7www.com7.se
ComHemwww.comhem.se
Connect4U AB
www.connect4u.se
Connectel AB
www.connectel.se 
Connect TVwww.connecttv.se
Coor Service Management ABwww.coortelefoni.se
Dependia AB
Dialect ABwww.dialect.se
Dialing Sweden ABwww.dialingonline.se
Diamax Business Group ABwww.diamax.se
Dital AB
www.dital.se
Effective Communication DNR ABwww.effectivecommunication.se
Elgiganten AB www.elgiganten.se
Elite Call AB
E.ON Kundsupport ABwww.eon.se
eWork Goup AB
www.ework.se 
Familjens Juristwww.familjensjurist.se
Finanspro ABwww.finanspro.se
Fresh Workswww.freshworks.com
Gradén Mattsson ABwww.gradenmattsson.se
H1 Communication ABwww.h1.se
Indicia Sverige ABwww.etrack1.com
Indicate me AB
www.indicatme.se 
Inspiration Companywww.inspirationcompany.se
Jabrawww.jabra.se
K2C in Sweden ABwww.k2c.se
Kalixtele24 ABwww.kalixtele24.se
Kombispelwww.kombispel.se
Kraftringen Energi ABwww.kraftringen.se
LeadDeskwww.leaddesk.com
LensWaywww.lensway.se
Loyalty Nordic ABwww.loyaltynordic.se
Loxysoftwww.loxysoft.se
Manpowerwww.manpower.se
Media-Saturn Shared Services Sverige AB (Media Markt)www.mediamarkt.se
Marginalen Bankwww.marginalen.se
Mercuri International Sverige ABwww.mercuri.se
Montico HR Partner AB
www.montico.se 
mySafety Försäkring ABwww.mysafety.se
NICEwww.nice.com
Nobl Consulting ABwww.noblconsulting.se
Nofatel ABwww.nofatel.se
Nordea Bank ABwww.nordea.se
Novamedia Svenska Postkodlotteriet AB
www.postkodlotteriet.se 
Max Marketing Gruppen i Sverige ABwww.maxmarketing.se
Fortnox Finanswww.fortnox.se/finans
Omnisale ABwww.omnisale.se
OneContact ABwww.onecontact.se
Online Sverige ABwww.onlinesverige.se.
PEC Sweden ABwww.pec.se
Proffs Kommunikation ABwww.proffskommunikation.se
Prospector Marknadssupport ABwww.prospector.nu
Provad Swedenwww.provad.fi
Puzzel AB
www.puzzel.com 
Releasy Customer Management ABwww.releasy.se
Relinx ABwww.relinx.se
Resurs Bankwww.resursbank.se
Responda ABwww.responda.se
Ringmuren Telemarketing ABwww.ringmurenstelemarketing.se
RTM Business Partner ABwww.businessmediasales.se
S2 Communications ABwww.S2.se
Salesforcewww.salesforce.se
Samhall ABwww.samhall.se
Sales Involvement ABwww.involvement.se
Santander Consumer Bank AS
www.santanderconsumer.se
SAP Sverige ABwww.sap.se
Scandic hotels Group ABwww.scandic.se
Scandinavian Billing Services ABwww.absbs.se
Scawiba ABwww.scawiba.com/
Scrive ABwww.scrive.com/sv/
Skandinaviska Enskilda Banken (SEB)www.seb.se
Skånetrafiken www.skanetrafiken.se
Setsale AB
Silentium ABwww.silentium.se
Sprio ABwww.sprio.se
SSGwww.ssg.se
Stjärnafyrkant Svenska AB
www.stjarnafyrkant.se 
Stockholms Läns Landsting Trafikförvaltningenwww.sl.se
Svensk Travsportwww.travsport.se
Svenska Dagbladetwww.svd.se
Systembolagetwww.systembolaget.se
Säljcoachenwww.saljcoachen.se
Tele Coaching ABwww.telecoaching.se
Telemanagementwww.telemanagement.se
Telemäklarna i Sverige AB
www.telemaklarna.se 
Teleoffice Viewcom AB
www.teleoffice.nu 
Teleoptiwww.teleopti.com
Teleperformancewww.teleperformance.se
Telia Company ABwww.telia.se
Telinet ABwww.telinet.se
Telge Energi ABwww.telgeenergi.se
Telisol ABwww.telisol.se
The Wofiwww.thewofi.se
Transcomwww.transcom.se
TryggHansawww.trygghansa.se
UClarity AB
www.uclarity.com 
Uniq Dialog i Malmö ABwww.uniqdialog.se
Vasakronan ABwww.vasakronan.se
Vattenfall Kundservice ABwww.vattenfall.se
Webhelp Sweden AB
www.webhelp.com 
Viafone Sweden AB
www.viafone.se 
Viasat AB & Viasat Sales ABwww.viasat.se
Vital Dialog AB
VoiceProviderwww.voiceprovider.com
YouCallwww.youcall.se