Medlemmar i Kontakta

Ett medlemskap i Kontakta står för kvalitet och seriositet. Våra medlemmar lever upp till högt ställda krav, vilket innebär att man är en seriös aktör på marknaden samt att man erbjuder schyssta villkor för sin personal. Det belönar vi med kvalitetsutmärkelsen Trygg Kundkontakt!

Vi delar in våra medlemmar i fyra kategorier:

Outsourcingbolag
- kundservice och/eller försäljning per telefon på uppdrag av andra företag.
Inhousebolag
- kundservice och/eller försäljning per telefon i det egna företaget eller att man outsourcar motsvarande tjänster
Aspiranter
 - nyblivna medlemmar och som utvärderas innan de erhåller fullvärdig medlemskap
Associerade 
- bolag med koppling till kundkommunikation på distans


Våra medlemmar i alfabetisk ordning:

2004 Wecall AB www.wecall.se
Adstar Sweden AB
www.adstar.se
Advisor Fondförvaltning ABwww.advisor.se
Ageris Kontaktcenterwww.ageris.se
Alecta pensionsförsäkring, ömsesidigt.www.alecta.se
Aller Media ABwww.aller.se
Allra Sverige ABwww.allra.se
Arla Foods ABwww.arla.se
AMFwww.amf.se
Altitude Cloud ABwww.altitudecloud.com
Axactor Sweden ABwww.axactor.se
Axholmen Consultingwww.axholmen.se
Barcley & Morrison ABwww.barcleymorrison.com
Bonnierwww.bonnier.se
Bright Relation ABwww.bright.se
Call4U ABwww.call4u.se
Callsign Consulting Sverige ABwww.callsign.se
Call Up ABwww.call-up.se
Centionwww.cention.se
Citysälj ABwww.citysalj.se
ClearITwww.clearit.se
Client Solutions ABwww.clientsolutions.se
Cold Sales ABwww.coldsales.se
Com7www.com7.se
ComHemwww.comhem.se
Connect4U AB
www.connect4u.se
Connectel AB
www.connectel.se 
Connect TVwww.connecttv.se
Coor Service Management ABwww.coortelefoni.se
Dialing Sweden ABwww.dialingonline.se
Dital AB
www.dital.nu
Effective Communication DNR ABwww.effectivecommunication.se
Elgiganten AB www.elgiganten.se
E.ON Kundsupport ABwww.eon.se
eWork Goup AB
www.ework.se 
Familjens Juristwww.familjensjurist.se
Flexibla Sales ABwww.flexibla.se
Gradén Mattsson ABwww.gradenmattsson.se
H1 Communication ABwww.h1.se
hubbr CONTACT ABwww.hubbr.se
Indicia Sverige ABwww.etrack1.com
Indicate me AB
www.indicatme.se 
Inspiration Companywww.inspirationcompany.se
Jabrawww.jabra.se
K2C in Sweden ABwww.k2c.se
Kalixtele24 ABwww.kalixtele24.se
Kombispelwww.kombispel.se
Kundowww.kundo.se
LeadDeskwww.leaddesk.com
Loxysoftwww.loxysoft.se
Manpowerwww.manpower.se
Media-Saturn Shared Services Sverige AB (Media Markt)www.mediamarkt.se
Mercuri International Sverige ABwww.mercuri.se
Montico HR Partner AB
www.montico.se 
mySafety Försäkring ABwww.mysafety.se
NICEwww.nice.com
Nofatel ABwww.nofatel.se
Nordea Bank ABwww.nordea.se
Novamedia Svenska Postkodlotteriet AB
www.postkodlotteriet.se 
Nya Vinken ABwww.televinken.se
Omnisale ABwww.omnisale.se
OneContact ABwww.onecontact.se
Online Sverige ABwww.onlinesverige.se.
PEC Sweden ABwww.pec.se
Proffs Kommunikation ABwww.proffskommunikation.se
Prospector Marknadssupport ABwww.prospector.nu
Psykometrica AB
www.psykometrica.se
Puzzel AB
www.puzzel.com 
Releasy Customer Management ABwww.releasy.se
Relinx ABwww.relinx.se
Resurs Bankwww.resursbank.se
Responda ABwww.responda.se
Ringmuren Telemarketing ABwww.ringmurenstelemarketing.se
RTM Business Partner ABwww.businessmediasales.se
S2 Communications ABwww.S2.se
Salesforcewww.salesforce.se
Samhall ABwww.samhall.se
Sales Involvement ABwww.involvement.se
Santander Consumer Bank AS
www.santanderconsumer.se
SAP Sverige ABwww.sap.se
Scandinavian Billing Services ABwww.absbs.se
Scawiba ABwww.scawiba.com/
Scrive ABwww.scrive.com/sv/
Skandinaviska Enskilda Banken (SEB)www.seb.se
Setsale AB
Siam Com AB
www.siamcom.se 
Silentium ABwww.silentium.se
Sprio ABwww.sprio.se
Stjärnafyrkant Svenska AB
www.stjarnafyrkant.se 
Stockholms Läns Landsting Trafikförvaltningenwww.sl.se
Svensk Travsportwww.travsport.se
Svenska Dagbladetwww.svd.se
Systembolagetwww.systembolaget.se
Säljcoachenwww.saljcoachen.se
Tele Coaching ABwww.telecoaching.se
Telemanagementwww.telemanagement.se
Telemäklarna i Sverige AB
www.telemaklarna.se 
Teleoffice Viewcom AB
www.teleoffice.nu 
Teleoptiwww.teleopti.com
Teleperformancewww.teleperformance.se
Telia Company ABwww.telia.se
Telinet ABwww.telinet.se
Telge Energi ABwww.telgeenergi.se
Telisol ABwww.telisol.se
The Wofiwww.thewofi.se
Transcomwww.transcom.se
TryggHansawww.trygghansa.se
UClarity AB
www.uclarity.com 
Uniq Dialog i Malmö ABwww.uniqdialog.se
Vasakronan ABwww.vasakronan.se
Vattenfall Kundservice ABwww.vattenfall.se
Webhelp Sweden AB
www.webhelp.com 
Viafone Sweden AB
www.viafone.se 
Viasat AB & Viasat Sales ABwww.viasat.se
VoiceProviderwww.voiceprovider.com
YouCallwww.youcall.se